Yrd. Doç. Dr. Çağlayan Yağmur, Plastik ve Estetik Cerrah - Samsun
Menu

BACAK ESTETİĞİ

Kalın ayak bileklerini inceltilmesi ve eğri bacakların düzeltilmesi

bacak-estetigi

Bacak Estetiği

Bacakların düzgün ve güzel olması pek çok kadın için gerçekten önemlidir. Ancak bazı bacaklar yapısal kemik eğriliklerinden ve genetik olarak düz olmamakta, bacaklar dışa doğru eğik durmaktadır. Diz ve bacak içlerinde fazla yağ birikmesi sonucunda bacakların konturu bozulup düzgün olarak durmaz. Bazı hastalarda ise ayak bilekleri ve baldırları kalın olmakta ve bacağın orantısız durmasına neden olmaktadır.

Basit bir liposuction yani yağ alma ameliyatı ile fazla olan yerlerden alınan yağ hücreleri bacağın eksik olan yerlerine nakledilerek buraların dolgunlaştırılması mümkün olur. Bu sayede bir S şeklinde kıvrımlı olan ve çarpık duran bacakların daha düzgün durması sağlanır.

Bazı daha ciddi durumlarda özel olarak tasarlanmış silikon protezler kullanılarak bu deformiteler düzeltilebilir. Bu protezler diz arkasından yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilerek bacakta boşluk olan bölgede açılan ceplere yerleştirilerek kalıcı düzelme sağlanır.

Ameliyat genellikle rejyonel anestezi ile yapılır. Diz ve bacak içlerinde fazla olan yağlar alınmakta ve özel bir işlemden geçtikten sonra dizin alt bölümüne ve iç tarafına enjekte edilir. Daha sonra özel bir çorabı 2-3 hafta kadar kullanmakta ve yağ hücrelerinin yeni yerlerine adapte olması sağlanır. Konulan yağların bir kısmı 6-8 ay kadar sonra erimektedir ancak bu yağlar tekrar takviye edilerek kalıcı düzelme sağlanmaya çalışılır.