Yrd. Doç. Dr. Çağlayan Yağmur, Plastik ve Estetik Cerrah - Samsun
Menu

İKİNCİL BURUN ESTETİĞİ

Düzeltme

ikincil-burun-estetigi

İkincil Burun Estetiği

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatları plastik cerrahlara en çok sorulan ve plastik cerrahların en çok konuştuğu, bilgi verdiği ameliyatlardandır. Bu ameliyatlarda hedef; güzel görünen ve işlevini en güzel şekilde yerine getiren bir burundur. Ancak hiç ameliyat edilmemiş bir burna yaklaşım ile bir kez veya daha fazla ameliyat edilmiş bir burna yaklaşım farklı olmaktadır.

Daha önceden ameliyat olmuş bir burunda ameliyata ve sonrasında görülen iyileşmeye bağlı değişiklikler mevcuttur, asıl anatomi değişmiştir. Buna ek olarak, başka bir cerrah tarafından bir ameliyat söz konusu olduğundan, uygulanan teknikler konusunda yeterli bilgi yoktur ve genelde muayene ve hastanın aktardıkları ile sınırlanmıştır.

Rinoplasti ameliyatı diğer tüm ameliyatlar gibi birbirine eklenmiş küçük ameliyatlardan oluşur. Önemli olan hastanın durumuna uygun, ona ihtiyacı olan sonucu verecek bir işlem yapmaktır. Revizyon ameliyatı gerekliliği var ise bazen vücudun başka bölgelerinden doku (başlıca kıkırdak dokusu) nakli yapmak gerekebilir. Bu sayede burnun dış görünümü ve işlevi için gereken alt üniteler yeniden yapılandırılır (rekonstrükte edilir). Bu vesileyle revizyon ameliyatlarında fazladan bazı hamlelerin yapıldığını ve bu ameliyatların daha fazla kesinlik gerektirdiğini söyleyebiliriz. Çünkü hasta tam olarak burnunun neresinde sorun olduğunu görmektedir.

Revizyon ameliyatlarında bir diğer önemli konu hastanın psikolojisi ve motivasyon durumudur. Daha önceki ameliyat sonrasında hayal kırıklığı yaşayan ve istediği sonucu alamamış olan bir hasta, revizyon konusunda daha gergin ve endişeli olabilir. Bunun yanı sıra, revizyon ameliyatına dair yüksek beklentilere sahip olması da mümkündür. Burada hastanın durumunu anlamak, beklentileri iyi analiz etmek, yapılacak revizyon ameliyatının mevcut anatominin izin verdiği ölçüde yapılabileceğini anlatmak ve mevcut bozukluğun tıbbi tanımını iyi yaparak hastaya anlatmak önemlidir. Hasta cerrahın kendisi için en iyi olanı yapacağını bilmeli ve kafasındaki sorulara tam ve tatmin edici cevaplar almalıdır.

Hastanın ameliyat sonrasında elbet soruları olacaktır. Ameliyat sonrası dönem aslında sağlıklı bir hasta doktor ilişkisine en fazla gerek duyulan zamandır. Hastaların cerrah seçiminde, iyi iletişim kurabildikleri cerrahları tercih etmeleri bu dönemde avantaj sağlar.

Rinoplasti ameliyatları en sık yapılan estetik cerrahi işlemler arasındadır ve giderek yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle ameliyat olmuş ve istediği sonucu alamamış azınlık hasta sayısında da belirgin bir artış mevcuttur. Bu durumda revizyon cerrahisinin önemi giderek artmaktadır.