Yrd. Doç. Dr. Çağlayan Yağmur, Plastik ve Estetik Cerrah - Samsun
Menu

Meme Dikleştirme

Kendinize olan güveninizi arttırın

meme-diklestirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme bir çok kadının kendine olan güvenini yerine getiren bir uygulamadır.

Meme bir kadın için olmazsa olmaz organların başında gelmektedir. Meme dişilik ve doğurganlığın, bereketin sembolü olarak yüzyıllardan beri çeşitli anıtlarda heykellerde sembol olarak kullanılmıştır. Anadolu’nun bereket tanrıçası KİBELE’nin heykeli sayısız memeler ile tasvir edilmektedir. Günümüzde ise dişiliğin ve güzelliğin ifade olarak oldukça önem taşımaktadır.

Hamilelik veya yaşlanmaya bağlı olarak meme dokusu azalmakta ve memelerin içi boşalarak ya da dış derisi aşırı derecede bollaşarak meme sarkmasına neden olur. Zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak sarkan memeler,meme dikleştirme ameliyatı(mastopeksi) ile dikleştirildiğinde bütün dış hatları daha da gençleşir.

Meme sarkması, derinin elastikiyetini kaybetmesi, yer çekimi ve sık sık kilo alıp verme, hamilelik, emzirme gibi nedenlerden kaynaklanır. Zaman içinde memeler şeklini ve sertliğini yitirir. Bazen genç kızlarda bile genetik olarak memelerde sarkma olabilir. Çok sayıda hasta memelerin büyüklüğünden şikayetçi olmasa da daha genç bir yapı ve biçime sahip olmak için meme estetiğine yönelik göğüs dikleştirme ameliyatına başvurmaktadır.Mastopekside denilen ve genellikle lokal anestezi altında bile yapılabilecek basit bir ameliyat ile memeler yeniden eski dolgunluk ve dikliğine kavuşturulabilmektedir.

Meme dikleştirme (Göğüs dikleştirme) ameliyatına uygun adaylar
Memeleriniz, büyüklüğü vücudunuza göre orantılı olmakla birlikte sarkmışsa, sertliğini kaybetmemişse, meme uçları ve çevresindeki kahverengi kısım aşağıya doğru bakıyorsa, şekli bozulmuş ve ileri derecede büyümüşse meme dikleştirme ameliyatı(Göğüs dikleştirme ameliyatı-mastopeksi ) için uygun bir aday olabilirsiniz.Memelerin sarkması ve sertliğini kaybetmesi kimi kez kalıtımsal olabilir. Bazı vakalarda ise iki meme birbirinden farklı gelişebilir, biri sert ve dikken, diğerinde belirgin bir fark görülebilir. Bazen büyüklükleri birbirinden farklı olabilir. Kadınların memelerin ikisi de aynı boyutta veya aynı diklikte olmayabilir. Sadece küçük memeler için değil, büyük memeler için de boyutlarını değiştirmeden biçimini düzeltmek ve damla gibi dikleştirmek mümkündür.

Meme dikleştirmede ameliyat süreci
Yapılacak olan meme dikleştirme ameliyatı usta ellerde oldukça kolay ve risksiz bir ameliyattır. Genel anestezi ile hatta lokal anestezi ile öğle tatilinde bile yapılması mümkündür. Bu tür vakalarda yapılacak işlem, meme dokusunun toparlanması, genişlemiş meme ucunun küçültülmesi ve fazla olan derinin kesilerek çıkarılması ile memeye yeniden şekil verilmesidir. Ancak meme dokusunda küçülme de söz konusu isememe estetiğine yönelik göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında küçük bir destek yani bir protez yerleştirilebilir. Bu protez hem dolgunlaşmasını hem de büyümeyi sağlar.Meme dikleştirme ameliyatı yapılacak olan uygulamanın boyutuna göre 1-3 saat kadar sürmektedir. Ne yapılacağı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Ayrıca çok az sarkmış göğüslerde sadece protez yerleştirilerek toparlama da mümkündür. Ama sarkık göğüslü hastalarda büyütme ve toparlatma işlemleri bir arada yapılır. Burada önemli olan meme dokusudur. Meme dokusu yeterli ise toplama ameliyatı ile memeye istenen biçim verilebilir. Bu ameliyatlarda meme yapısı ve derisi toparlanıp meme ucu yukarı alınır, ameliyat sadece meme başından yapılabildiği gibi şekil bozukluğu fazla olduğundan meme altına kadar da uzayan bir kesi açılır. İleri vakalarda ise meme altında T şeklinde bir kesi yapılır. Kesilerin izleri beyaz tenli hastalarda zaman içinde iyice azalır. Genel uygulama ve tavsiye edilen teknik Vertikal Mastopeksi denilen meme başının etrafından ve alta doğru uzayan bir iz şeklinde yapılmaktadır. Buna lolipop kesiside denilebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatları sonrasında normale dönüş

meme-diklestirmeHastanın, meme dikleştirme ameliyatı (göğüs dikleştirme–mastopeksi) sonrası özellikle dikkat etmesi gereken çok önemli bir nokta yoktur. Böyle bir ameliyat geçiren hasta ertesi günü işine dönebilir. Meme dikleştirme ameliyatının (mastopeksi) ardından ciddi bir ağrı söz konusu değildir. Konulan bandajlar 15 gün kadar memelerin şekillenmesi ve yaraların sorunsuz olarak iyileşmesi için bekletilir. Bu süre boyunca kesinlikle sigara içilmemesi gerekir. Bandajlar 15 günün sonunda çıkarılır, hastanın göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası kendini zorlayıcı ya da yorucu aşırı kol hareketlerinden sakınması gerekir. Hastanın meme dikleştirme ameliyatından sonra 7 –14 gün boyunca cinsel aktivitesini kısıtlaması gerekir. 2-3 ay kadar özel sutyenler kullanılır. Meme bu süre içinde son şeklini alır, başlangıçta yukarı doğru ve biçimi bozuk gibi görünen meme yavaş yavaş yerçekimi ile aşağı doğru inerek ucu ve kendisi dik olarak son şeklini alır. Bir çok bayan tarafından tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olan meme dikleştirme ameliyatlarında süt kanallarına dokunulmadığı için süt vermeyi engelleyecek herhangi bir soruna yol açılmaz. Sarkık göğüslerden kurtulmak için yapılan göğüs dikleştirmenin ardından tam iyileşme 3-6 ay kadar sonra tamamlanmaktadır.