Yrd. Doç. Dr. Çağlayan Yağmur, Plastik ve Estetik Cerrah - Samsun
Menu

MEME KÜÇÜLTME

Aşırı yüklerinizden kurtulun

meme-kucultme

Meme Küçültme

Pek çok kadın dahabüyük memeye sahip olmak ister. Ne var ki,iri göğüslü kadınlar da göğüslerindeki bu kamburdan ve aşırı yükten bir o kadar şikayetçilerdir. Spor yapmanın koşmanın zorluğundan yakınan iri göğüslü kadınlar için incecik askılı şık sütyenler, bikiniler ya da daracık bluzlar giymek de hayaldir. Hele iri göğüsleri taşıyan omuz sırt ve boyun kaslarının çektiği azaba ne demelidir.Büyük göğüsler her ne kadar seks sembolü olarak da değerlendirilirse de sırt ağrısı, kamburluk yada göğüs sarkması gibi rahatsızlıklara yol açtığında iş değişir. Meme küçültme ameliyatı bu sıkıntılara nokta koyabilir. Meme estetiği ameliyatlarından meme küçültme ameliyatı sadece memelerin büyüklüğünü ve biçimini düzeltmekle kalmayıp, aynı zaman da hastayı iri memelerin verdiği fiziksel sıkıntılardan da kurtarır.

Meme küçültme ameliyatlarıile ilgili ortak endişeler
Memeleri küçülttürmek kanser riskini artırır mı? Yapılan araştırmalarda böyle bulgulara rastlanmadı ancak ameliyat sonrası oluşabilecek şişkinlik ve beze türü şeylerin ameliyatla bağlantılı olduğunu düşünüp doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir. Meme küçültme ameliyatısırasında plastik cerrah şüphelendiği kitleler varsa bunları da temizler.

Süt verebilir miyim?
“Yaşım henüz genç veya evli değilim, bir süre daha çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum ancak göğüs küçültme ameliyatı ile göğüslerimi küçülttüğüm taktirde çocuk emzirebilir miyim?” diye düşünüyorsanız cevap “evet”tir. İlerleyen teknoloji sayesinde meme küçültme ameliyatları sonrasında komplikasyonlar en aza indirilmiştir. Meme ucunun tamamı memeye yapışık ve süt kanallarının çıkış yerleri ameliyat sırasında korunduğu için memeler emzirme yeteneğini kaybetmemektedir. Fakat birkaç ay süre ile geçici olarak hissizleşme görülebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatına uygun adaylar

Aşağıdaki özelliklerden birine ya da bir kaçına sahipseniz meme küçültme ameliyatına uygun bir aday olabilirsiniz.

  • Memelerin vücut yapısına oranla çok büyük olması,
  • Memelerin hantal ve sarkık olması, bu tür memelerin başları ve çevresindeki koyu renkli kısım yukarıya veya tam olarak yere doğru bakması,
  • Diğerine oranla diğerinin büyük olması,
  • İri memelerin verdiği ağırlıktan dolayı sırt, boyun ve omuz ağrılarının çekilmesi,
  • Memelerin altındaki derinin sık sık tahriş olması veya tekrarlayan mantar enfeksiyonlarının olması,
  • Memelerin büyüklüğünün ve ağırlığının fiziksel aktiviteleri önlemesi,
  • Memelerin iriliğinden ötürü huzursuzluk duyulması,
  • Estetik olarak görünümden mutlu olmamak…

Meme küçültme ameliyatları, memeler gelişimini tamamlandıktan sonra her yaşta yapılabilir. Doğum ve emzirme memelerin büyüklüğünü ve biçimini kaçınılmaz olarak etkilemektedir.

meme-ufaltmaMeme küçültme ameliyatlarında süreçler
Meme küçültme ameliyatıgenel anestezi altında hastanede uygulanır. En yaygın uygulanan yöntemlerde iki veya üç kesi yapılmaktadır. Biri meme başının çevresindeki koyu renkli alanın çevresine, diğeri bu koyu kısmın alt ucundan memenin altındaki kıvrıma kadar dikey olarak uzatılır. İkinci teknikte bu kesilere ilave olarak yapılan üçüncü kesi ise memeninaltına yatay olarak açılır ve memenin doğal kıvrımını izler. Aslında sadece sütyen içerisinde kalacak bu kesilerin izleri açık tenli hastalarda daha iyi olmakla birlikte birkaç yıl içinde eskiye oranla belirgin bir şekilde azalma gösterir, ama tümü ile yok olmaz.

Göğüs küçültme (Meme Küçültme) ameliyatının amacı, volümü azaltmak, yeniden biçimlendirmek ve meme estetiğini düzeltmektir. Meme dokusu küçültülmekte, meme başı yeni yerine kaldırılmakta ve fazla olan cilt çıkarılmaktadır.

Estetik cerrah, fazla meme dokusunu, yağları ve deriyi kesip çıkardıktan sonra meme başı ve çevresindeki koyu renkli kısmı yukarıya çeker. Böylece iri memelerde genellikle geniş olan koyu renkli kısım küçülüp daha güzel bir görünüm alır. Meme başının üzerinde bulunan deri aşağıya çekilerek memeye şekil verilir. Kol altındaki konturu düzeltmek için bazen liposuction da uygulanabilir. Ameliyat yaklaşık 3 saat kadar sürer.

Ameliyat sonrası ve normale dönüş
Göğüs küçültme ameliyatı olmuş hasta, hastanede gece yatmadan yani ameliyattan sonra 4-5 saat kadar hastanede de kaldıktan sonra evine gidebilir. Uygulanan bandajlar 15 gün kadar sonra açılır ve hasta özel bir sütyeni 3-6 ay kadar takar. Hastanın zorlayıcı kol hareketleri, cinsel aktivite 3-4 hafta kadar yasaklanır, çünkü şişme veya kanama, şişme ve yara açılması gibi problemlere neden olabilir. Sigara içmesi kesin olarak yasaklanır. Uyurken sırt üstü yatmak ise, memelerin baskı altında kalmasını önler. Meme başlarının ve kesi yerlerinin hissizleşmesi normaldir ve bu durum ortalama 1 yıl içinde düzelmektedir.

Göğüs estetiğine yönelik ameliyatlarda oluşabilen en önemli komplikasyon meme başı kaybıdır. Bu komplikasyonun oluşması hastanın sigara içmesi engellenerek ve ameliyat sırasında plastik cerrah tarafından meme başı dolaşımı özenle korunarak önlenebilir. Ameliyattan 1 ay kadar önce ve yaralar tam kapanana kadar hastaların sigara içmemesi istenir. Çünkü nikotin damarları daraltıp dolaşımı bozduğu için kesi yerlerinde yara iyileşmesini ciddi oranda etkiler. Memelerin son şeklini alması ise 6-12 ay kadar bir süre ister. Hasta ameliyattan 10-15 gün sonra işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Meme küçültme ameliyatları (göğüs küçültme ameliyatları) sonrası hastalar göğüslerinin küçülmesiyle daha rahat hareket etmekte, rahat kıyafet bulmakta, taşıdıkları yük azaldığı için boyun ve sırt ağrıları geçmekte ve kendi vücutlarına güvenleri arttığı için büyük oranda memnun olmaktadırlar.